Nakupování

Jak bezpečně dopravit sklizeň ovoce na velké vzdálenosti


Pěstování ovoce vyžaduje jisté postupy, aby byla úroda bohatá a také zdraví přínosná, ovšem nejobtížnější fází tohoto procesu je samotná sklizeň. Zabere mnoho času, než sklidíte z vašeho sadu jablka, meruňky, třešně či rybíz, a v tomto okamžiku také nastává problém, kam ovoce umístit, aby nepřišlo k úhoně, a mohli jste jej bezpečně převézt na delší vzdálenost. Jednou ze situací, kdy k tomu dochází, je návštěva příbuzenstva na druhém konci republiky. Některé rodiny to praktikují tak, že část úrody si ponechají pro vlastní potřebu, část rozprodají a část darují příbuzným.

sklizeň ostružin

Jen si představte, že bydlíte někde na Kladensku, sklidíte několik metráků meruněk a třešní a v průběhu letních prázdnin je naložíte do auta a vydáte se k vašim příbuzným do Litvínova a do Domažlic. Jde o několik stovek kilometrů na cestách a zde je více, než důležité, mít sklizeň pod kontrolou. Do čeho třešně a meruňky uložit, aby tak dlouhou cestu přežily naprosto bez úhony?

jablka v přepravkách

Zapomeňte na dřevěné přepravky, s nimiž jsou jen starosti, a využijte moderních plastových beden, s perforací či bez perforace, s víkem nebo bez víka, které jsou snadno stohovatelné na sebe a cestou se vám nepřevrhnou. Polypropylen na výrobu přepravek je zdravotně nezávadný plast, osvědčený v potravinářské výrobě již mnoho let, který je pro tyto účely ideální. Plastová bedna se velmi dobře udržuje v čistotě, snadno ji před sklizní ovoce vymyjete a vydezinfikujete a po jejím vysušení do ní můžete vkládat vaše výpěstky.

Vyplatí se ovoce příliš nezatěžovat v jedné přepravce silnější vrstvou, výhodnější je uložit je do beden v menším počtu kusů, aby se navzájem neotlačily a nepoškodily. A pokud se přece jen něco takového přihodí, plast je netečný vůči plísním a hnilobě a je nenasákavý tekutinami, což je typický problém u dřevěných bedýnek.