Nakupování

Jak funguje fotovoltaická elektrárna, jako jsou fotovoltaické elektrárny Plzeň


Jakkoliv se to může zdát zvláštní, solární panely zná valná většina z nás již od dětství, jen ne v takové podobě, která je dnes nejčastěji prezentována. Najdeme je totiž například v mnoha kalkulačkách. Ty ke svému provozu nepotřebují příliš vysoký příkon, takže solární energie většinou naprosto stačí. Dobrá, ale co když je chceme použít na něco většího, například k zajišťování přísunu elektřiny do domu? To je otázka, která trápí mnoho lidí, zvláště v dnešní době, kdy běžní komerční poskytovatelé elektřiny značně zdražují.

solární panely na střeše

Abychom však zjistili, zda je solární elektrárna, jakými jsou například v naší zemi fotovoltaické elektrárny Plzeň, pro nás skutečně výhodná, je dobré vědět, jak vlastně funguje. Jistě, všichni ví, že vyrábí elektřinu za pomoci slunečního svitu, ale jak vlastně?

Základem jsou právě ony solární panely. Ty jsou vyrobeny většinou z lithia, které se pro tento účel ukázalo jako prozatím nejvhodnější. Když na něj totiž dopadá sluneční světlo, začnou se ve fotocitlivých lithiových článcích pohybovat elektrony, a to tím rychleji, čím silnější a ostřejší světlo na ně dopadá.

příprava na velkou solární elektrárnu

Jak si jistě pamatujeme z fyziky základní školy, právě pohyb elektronů mezi jednotlivými atomy je to, co vytváří změnu náboje z neutrálního na pozitivní či negativní a tím i elektrický proud. Ten je u solárních panelů veden k připojeným vodícím kabelům, které vedou obvykle do akumulátoru. Zde dochází k jeho nabíjení, a právě z něj se bere potřebný elektrický proud.

Vzhledem k výše uvedenému je poměrně jasné, že solární panely jsou poměrně citlivé na znečištění. Jakákoliv špína snižuje jejich výkon, a proto je potřeba pravidelné čištění, pokud chceme udržet co největší efektivitu.

Také je nutné se podívat, jaký je zrovna ve vaší oblasti průměrný počet slunečných dní v roce – například v horách to bývá podstatně méně než v nížinách. To vše musíme vzít v úvahu, abychom zjistili, zda se nám koupě fotovoltaické elektrárny vůbec vyplatí. Není to totiž nic levného, a přijít zbytečně o peníze si může dovolit jen skutečně málokdo.